Scoala "Stefan cel Mare" Galati

- Scoala este un element foarte important

Scoala este un element foarte important intr-o societate deoarece aceasta ii pregateste pe oameni pentru viata. Educaţia realizata in scoala are sarcina de a pregăti omul ca element activ al vieţii sociale ca forţă, muncă şi subiect al relaţiilor sociale. Pentru ca educatia sa fie cat mai buna este necesar sa existe in scoli profesori care sa fie foarte bine pregatiti, sa fie rabdatori si intelegatori.

- Cele mai importante calitati ale unui profesor

Una dintre cele mai importante calitati ale unui profesor este ca acesta sa fie bine instruit si sa cunoasca atat domeniul in care preda, dar si cate putin din celelalte domenii. De asemenea un profesor trebuie sa stie sa comunice cu elevul sau, pentru ca un profesor bun trebuie sa fie si prieten cu elevul nu numai superior, dar asta nu inseamna ca profesorul nu trebuie sa le arate elvilor ca autoriatea este in mainile sale.

O scoala adaptata la nevoile comunitatii!

Educam elevii pentru a deveni buni cetateni, intr-o lume in schimbare.

Oferim educatie de calitate elevilor, prin plasarea acestora în centrul procesului educativ, formandu-le capacitati, deprinderi si competente, folosind tehnologiile informationale, perfectionand comunicarea scoala - familie - comunitate, in scopul facilitarii insertiei sociale a absolventilor nostri.
Scoala Gimnaziala "Stefan cel Mare" Galati, este o scoala in slujba comunitatii, avand capacitatea de a functiona ca o institutie eficienta si echitabila pentru toate categoriile de copii si de a asigura progresul tuturor elevilor sai, astfel incat maine sa fie mai bun ca azi.

Vizitati forumul nostru: forum Scoala Stefan cel Mare